Local News
Election results in Fannin County
By Allen Rich
May 8, 2017
Print this page
Email this article

Bonham -- In the only contested race for Bonham City Council, challenger Tony Rodriguez defeated incumbent John Burnett, 216-112, in the race for Ward 1.

In two uncontested races, incumbent Kevin Hayes received 279 votes running unopposed for Ward 5 and John Trubey received 247 votes running unopposed for Ward 2.

Councilmembers-elect will have the Oath of Office administered by City of Bonham Municipal Court Judge John Skotnik at a special called meeting of Bonham City Council Tuesday, May 9.

In the race for Bonham ISD Board of Trustees Place 7, challenger Jered Hudson defeated incumbent Chad Burnett, 369-125.

Running unopposed for Bonham ISD Board of Trustees Place 6, Randy Pendergrass received 356 votes.

In the Honey Grove ISD Board of Trustees election (vote for 2): Caleb Tindel - 79, Joey Rickman, Jr. - 46, David Horner - 36, Kevin Mayberry 4.

In the Leonard ISD Board of Trustees election (vote for 4): Scott Blackerby - 250, Angela Wrenn Sadler - 230, Roger Damesworth - 226, Jack Bonds - 206, Tyler McCarley - 175, Kevin Brockus - 143, Amy Boggs - 135, Karen Medders - 88, Liz Johnson 80, Kanyun Reagan - 78, Kim Laird - 65, Ashley Newman 58.

In the City of Leonard municipal election, Proposition 1 to legalize sale of beer and wine for off-premise consumption only was voted down, 223-145.

Savoy ISD Board of Trustees election (vote for 2): Dan Cooper - 66, Joe Gilbert - 64, John Keen 33.

Trenton ISD Board of Trustees election (vote for 3): Henry L. Baker - 89, Tommy L. Green - 87, Jo Anne Reagan Duncan - 81, Allen M. Lambright - 63.

Whitewright ISD Board of Trustees election (vote for 2): Kelly Selman - 143, Tricia Danielle Kennemur Bryan - 117, Rachel Clouse - 54.

Whitewright City Council, Place 1: Sarah Beth Owen - 83, George Fenner - 60, Mike Martin - 58.

Whitewright City Council, Place 2: Bart R. Bodine - 117, Larry G. Jordan - 83.

Whitewright City Council, Place 5: Gregory Owens - 103, Ruby J. Howell - 72, Rick Magers - 25, Brian K. Hawkins - 2.

Whitewright City Council, Place 4 Special Election: John Simon - 173.

Ladonia Alderman, 2-year term (vote for 3): Dana Cuba - 32, Jan Cooper - 30, Gary L. Nichols, Sr. - 29, Lily Wolfe - 15

Ladonia Alderman, unexpired term (vote for 1): Patricia Harrod - 31, Karen Yates - 15.